Українська

Актуально

Как употребление соли влияет на кровяное давление: исследование

Олег ШвецBeWell
Как употребление соли влияет на кровяное давление: исследование

БЛОГ

ИСТОЧНИК

Одним из ключевых правил здорового питания является ограничение употребления соли. Поступление слишком большого количества натрия (основного компонента соли – в виде хлорида натрия) ассоциировано с высоким кровяным давлением.

Далее текст на языке оригинала

Разом з тим, результати низки досліджень свідчать про те, що на індивідуальній основі люди по-різному реагують на різні кількості натрію в їжі. Близько третини здорових людей — і близько 60% людей з високим кров’яним тиском — чутливі до солі, тобто в них спостерігається дозозалежна позитивна асоціація між показниками тиску та кількістю на харчового натрію. У таких людей артеріальний тиск підвищується на 5 пунктів і більше, якщо вони переходять з харчування з низьким вмістом солі на харчування з високим вмістом солі. Однак приблизно кожна десята людина має так зворотну асоціацію із кількістю солі в їжі, коли підвищення артеріального тиску спостерігається при низькому рівні надходження натрію.

Видео дня

На жаль, наразі немає простого способу відрізнити людей, які чутливі, або нечутливий до солі, і велика вибірка потрапляє десь посередині цих двох крайнощів. Але дослідження допомагають з’ясувати генетичну основу цих відмінностей, що може поліпшити ефективність підходів до профілактики і лікування високого кров’яного тиску.

ЯК НАТРІЙ ВПЛИВАЄ НА ТИСК

Організм реагує на надлишок натрію, затримуючи воду, щоб зменшити концентрацію цього активного іону. В результаті кількість рідини в кровоносних судинах збільшується. Це підвищує тиск в артеріях і змушує серце працювати інтенсивніше. Фактично, надлишок натрію по суті нейтралізує переваги двох типів ліків проти артеріального тиску, а саме діуретиків і судинорозширювальних засобів. Діуретики допомагають виводити з організму надлишок рідини та натрію, тоді як судинорозширювальні засоби розслаблюють стінки кровоносних судин. Харчування з високим вмістом натрію змушує організм утримувати додаткову рідину та наповнювати розслаблені артерії, що зводить нанівець дію ліків.

ГЕНЕТИКА ЧУТЛИВОСТІ ДО СОЛІ

На сьогодні відомо 18 генетичних варіантів, пов’язаних із чутливістю до солі та підвищеним артеріальним тиском. Дослідники нещодавно виявили, що один варіант, який кодує білок STRN (Striatin), призводить до чутливості до солі за допомогою двох різних механізмів, які відрізняються за статтю. У чоловіків цей варіант викликає проблеми з кровотоком через нирки. Але у жінок — неадекватне підвищення гормону альдостерону. Цей гормон, що виділяється наднирковими залозами, допомагає ниркам регулювати воду, натрій і калій.

ЧИ МОЖЛИВЕ ЦІЛЬОВЕ ЛІКУВАННЯ

Висновки, опубліковані в журналі Hypertension за лютий 2024 року, можуть вплинути на лікування людей із високим артеріальним тиском. Відповідно до них, чоловіки зі STRN-варіантом краще реагуватимуть на такі ліки проти артеріального тиску, як інгібітори АПФ і блокатори рецепторів ангіотензину, тоді як жінки отримають більше користі від препаратів, що впливають на альдостерон і діють як діуретики, так звані антагоністи рецепторів мінералокортикоїдів.

Насправді застосування "неправильного" препарату (тобто препарату, відмінного від того, що було б найкращим за результатами генетичних досліджень), може навіть завдати шкоди.

Генетичні відмінності, пов’язані з тим, як людський організм переносить сіль, допомагають пояснити давнє спостереження, що для деяких людей пошук найкращого препарату для кров’яного тиску є справою проб і помилок. Якщо один препарат не працює, лікарі призначають препарати з різних класів, шукаючи ефективну комбінацію. Гени чутливості до солі також можуть пояснити, чому деякі люди мають низький артеріальний тиск попри харчування з високим вмістом солі.

Використання генетичного профілю людини для оптимізації медикаментозної терапії — підхід, відомий як прецизійна, або персоніфікована медицина — вже використовується для лікування багатьох видів раку та деяких рідкісних генетичних захворювань. У перспективі такий підхід застосовуватиметься й до високого кров’яного тиску. Якщо майбутні клінічні випробування підтвердять найважливіші варіанти, простий аналіз крові зможе виявити, які ліки проти артеріального тиску будуть найкращими для певної людини та скільки солі вона може споживати, не піклуючись про небезпечні наслідки.

Материалы на этом сайте рекомендованы для общего информационного использования и не предназначены для установления диагноза или самостоятельного лечения. Медицинские эксперты Bewell гарантируют, что весь контент, который мы размещаем, публикуется и соответствует самым высоким медицинским стандартам. Наша цель – максимально качественно информировать читателей о симптомах, причинах и методах диагностики заболеваний. Призываем не заниматься самолечением, а для диагностики заболеваний и определения методов их лечения советуем обращаться к врачам.

Другие новости

Стоит ли использовать жидкие обои: преимущества и недостатки

Стоит ли использовать жидкие обои: преимущества и недостатки

Жидкие обои имеют более длительный срок службы по сравнению с традиционными
Стоит ли делать шугаринг: преимущества и недостатки процедуры

Стоит ли делать шугаринг: преимущества и недостатки процедуры

При этой процедуре используются натуральные ингредиенты